Urla

Urla Bölgesini Keşfedin

Bağ yolu, sanat sokağı, gurme restoranları ile İzmir’in yükselen değeri Urla. Benim gördüğüm son 5 yılda bile çok yol kat etmiş. Genellikle tatil yörelerinde gelişim olumsuz gibi olsa da Urla için bunun tam tersini söylemek mümkün. Daha nitelikli daha hoş bir yer haline gelmiş. Bana Alaçatı’nın entelektüel hali gibi geldi.

 

İzmir’e yakınlığı ile İzmirliler’in de çokça vakit geçirdiği İzmir artık daha bilinir daha turizm merkezi görünümüne kavuşmuş. O halde hemen başlayalım Urla’da gezmeye.

 

Urla’yı merkez ve İskele Mahallesi olarak ikiye ayırabiliriz. Merkez denize görece uzak bölgesi, İskele’de Urla’nın deniz kenarı mahallesi.

 

Ben güne Urla merkezde konumu harika olmasa da lezzetleri şahane bir yer olan Léone Patisserie & Boulangerie’de başladım. Fransız Leone Hanım Türk bir beyefendiyle evlenmiş kızları da 10 yıl Fransa'da şimdi sundukları ürünler ilgili eğitim alıp burayı açmış. Ne denediysem tek kelime ile harikaydı. Bir Fransız kahvaltısı ile güne başlamak isterseniz mutlaka gelmelisiniz.

 

Yaklaşık 10 tane şarap üreticisinin olduğu Urla'nın bu bölümüne Urla Bağ Yolu demişler. Bu işletmelerin kimilerinde sadece tadım yapılıyor, kimilerinde yemek servisi de var hatta kimilerinde konaklama bile yapabiliyorsunuz. Bazılarında şarap üretim tesislerini de gezme imkanı var. Farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Urla gezinizde Bağ Yolu tesislerinden birine uğramalısınız.

 

Sırada enteresan bir yer var, Karantina Adası.18. yy ortalarında kolera veba gibi hastalıkların yaygın olmasından ötürü deniz ticareti ile uğraşan personel tarafından yayılması devam ediyor. Başka ülkelerden gelen personel 40 gün boyunca bu adada karantinaya alınıp bekletiliyor bir salgın hastalık endişesi ile. Burası da Osmanlı'da Fransızlara yaptırılıyor. Günümüzde bir yol ile karaya bağlantısı olan ada şu an eğitim merkezi olarak kullanılıyor.

 

Klazomenai Antik Kenti’nde İyonya döneminde zeytinyağı üretimi ve zeytinyağı deposu nasılsa birebir canlandırma ile bu antik kentte sergileniyor. Kazıların devam ettiği alanda anlamlandırabileceğiniz başka bir eser yok. İskeleye çok yakın olan Klazomenai Antik Kenti'ne geçerken bile uğrayabilirsiniz.

 

Şimdi biraz Urla dışına çıkıyoruz. Urla'ya yaklaşık 20 km mesafedeki Köstem Zeytinyağı Müzesi zeytinyağı üretimi depolanması ve ulaşımı ile ilgili tüm süreçleri tarihsel bir çizgide anlatıyor. Oldukça bakımlı olan müzenin hemen yanında şık bir restoranı ve alışveriş yapabileceğiniz alanı da var. Urla gezinizde gidilecek yerler listesinde olmalı.

 

Urla İskele minik balıkçı teknelerinin, sıra sıra balık restoranları ve cafelerin olduğu tam bir balıkçı kasabası görünümünde. Buradaki balık restoranları İzmir'e yakınlığından da ötürü İzmirlilerin de rağbet gösterdiği yerler. İskele çevresinden sahile doğru uzun kaldırımlarda yürüyüş yapabilir buralardaki cafelerde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 

Urla İskele Mahallesinde 250 yıllık bir konakta kalmak isterseniz Hotel Yorgo Seferis tam size göre. Nobel ödüllü şair Yorgo Seferis'in 14 yaşına kadar yaşadığı ev burası. 2000 yılında Muzaffer Bey tarafından satın alınan konak otel haline getiriliyor ve halen işletilmekte. Otelde kullanılan eşyalar ve objeler en az 80 yıllık antika. Tam bir müzede kalıyormuş hissi veren otel çok tüm bu özellikleriyle çok özel bir yer.

 

Tekrar Urla Merkeze gidiyoruz. Malgaca Pazar girişinin hemen karşındaki Beğendik Abi Lokantası gittiğim her yerde olmasını istediğim tarzda bir lokanta. Bölgenin ürünleri ile yöresel yemekleri yiyebileceğiniz Beğendik Abi'yi gerek sunumu, gerek çeşitliliği gerekse lezzeti bakımından çok başarılı buldum. Fiyatların çok uygun olduğunu söylemek zor olsa da niteliği bakımında Urla tatilinizde gitmenizi tavsiye edeceğim bir yer oldu.

 

Yemeği yedikten sonra yolun hemen karşısında malgaca pazarı var. Manavdan kasaba, antika ürünlerden hırdavata kadar 7 gün açık olan malgaca pazarı Urla Merkez'de. Güler yüzlü esnaftan samimi sohbetler ederek alışveriş yapıp hissettirdiği duygularla birazcık geçmişe gitmek isterseniz malgaca pazarına gitmelisiniz.

 

En güzelini en sona sakladım, Urla Sanat Sokağı. Urla'yı son yıllarda yükselen bir değer haline getiren en önemli unsurlardan biri de Sanat Sokağı. Butikler, sanat galerileri, cafeler, fine dining restoranlar, kahvehaneler.. bu sokakta ne ararsanız var. Restore edilmiş renkli renkli evler arasında yürümekten çok keyif alıp nereye oturmak istediğinize karar vermekte zorlanacaksınız.

 

Ben Urla gezimi tatlı bir yerde sonlandırdım. Bakır tepside eski usül gerçekten yakarak yapılan bir kazandibi yemek isterseniz Selanik Pastanesi tam size göre. Sütlü tatlıların ağırlıkta olduğu pastane Sanat Sokağı'nda. Urla tatilinizde tatlı bir mola vermek isterseniz sizin için denenmiş sınıfı geçmiştir.

Urla Oteller

Sizler için keşfettiğimiz tüm oteller
Tümünü İncele

Urla İskele Mahallesi'nde 250 yıllık bir konakta kalmak isterseniz Hotel Yorgo Seferis tam size göre. Nobel ödüllü şair Yo...

Urla Nereler Gezilir

Görülecek yerler, amaçsızca dolaşılabilecek yollar ve özel deneyimler.
Tümünü İncele

Urla'yı son yıllarda yükselen bir değer haline getiren en önemli unsurlardan biri de Sanat Sokağı. Butikler, sanat galeril...

Urla İskele minik balıkçı teknelerinin, sıra sıra balık restoranları ve cafelerin olduğu tam bir balıkçı kasabası görünümü...

Urla'ya yaklaşık 20 km mesafedeki Köstem Zeytinyağı Müzesi zeytinyağı üretimi depolanması ve ulaşımı ile ilgili tüm süreçl...

Urla Neler Yenir

Sizler için keşfettiğimiz tüm mekanlar burada.
Tümünü İncele

Malgaca Pazar girişinin hemen karşındaki Beğendik Abi Lokantası gittiğim her yerde olmasını istediğim tarzda bir lokanta. ...

Bakır tepside eski usül gerçekten yakarak yapılan bir kazandibi yemek isterseniz Selanik Pastanesi tam size göre. Sütlü ta...

Urla merkezde konumu harika olmasa da lezzetleri şahane bir yer Léone Patisserie & Boulangerie. Fransız Leone Hanım Türk b...

Urla Neler Yapılır

Görülecek yerler, amaçsızca dolaşılabilecek yollar ve özel deneyimler.
Tümünü İncele

Yaklaşık 10 tane şarap üreticisinin olduğu Urla'nın bu bölümüne Urla Bağ Yolu demişler. Bu işletmelerin kimilerinde sadece...

Manavdan kasaba, antika ürünlerden hırdavata kadar 7 gün açık olan malgaca pazarı Urla Merkez'de. Güler yüzlü esnaftan sam...