Didim

Didim Bölgesini Keşfedin

Öncelikle blog içeriğinden bahsedicem. Deniz kum deniz üçlüsü, nerede ne yenir, nerede konaklanır. Tarihi ve doğal güzelliklerine kısaca dolu dolu bir video olucak .

 

İlk olarak Didim’in sembollerinden biri olan Apollon tapınağına geldik. Burası bir kehanet merkezi döneminde tüm dünya da antik dönemde en önemli kehanet merkezi olması sebebiyle oldukça ünlü ve tarihi severlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

 

Sırada Didim Yoran Mübadele müzesini geziyoruz. Mübadeleye kadar sadece Rumların yaşadığı bir balıkçı köyü. Rumlar burayı terk ettikten sonra Türkler buraya geri yerleşiyorlar ve bu süreçle ilgili hem hikayesini izleyebileceğini hem de o zamanlardan kalan eşyalar ve anılar bulabileceğiniz küçük bir müze burası.

 

Apollon tapınağı yakınında görebileceğiniz Hisar cami, görebileceğiniz diğer tarihi ibadet yerlerinden birdir. Kısa süre önce restorasyondan geçen Hisar cami, şu anda ibadete açık.

 

Yemek için tavsiye üzerine sizi Draft Burger’e getirdim, kendilerine has özel hazırladıkları et ve soslarla oldukça lezzetli, her damak tadına hitap eden zengin menülerini siz de deneyebilirsiniz.

 

Didim Altınkum Sahili, Burası Didim’in kalbinin attığı yer. Gündüz güneşin tadını çıkarabileceğiniz akşam yürüyüşü yapabileceğiniz bir yer burası.

 

Güne Medusa House’da başladım. Çok eski ve tarihi yapılara, sahip temiz ve konforlu odalarıyla sakin bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça güzel bir alternatif.

 

Güllübahçe köyü ile devam ediyoruz. Doğal güzelliğinin yanı sıra tarihiyle cezbeden bir mübadele köyü. 1923 yılında Rumların buradan gitmesiyle müslüman Türkler yerleşmiş. Huzur dolu bu yer de görmek isteyeceğiniz yerler arasında yer alabilir. Burda birden fazla cafe var. Güllübahçe Gelebeç Cafe’ye geldim ben. Yemek yiyebileceğiniz, manzara eşitliğinde birşeyler içebileceğiniz, köyün atmosferini yaşamak isterseniz konaklamak için şirin odalara sahiptir.

 

Sizi Millet müzesine getirdim burası Didim’e 20 km mesafede çevreli antik kentlerden çıkartılan eserleri görebileceğiniz oldukça etkileyici bir müze. Millet antik kenti, çok nitelikli ve tarihi bir alan. Bu yere kesinlikle gelmelisiniz.

 

İlyas bey külliyesi 13. Yüzyılın 2. Yarısında Menteşe beyliği tarafından bu arazi yani Millet antik kenti topraklarına katılıyor ve yeni bir şehir kuruluyor. Ücret ödemeden içeri girebiliyorsunuz. Burası cami ve bahçenin etrafında yapılar var. Günümüze kadar korunarak gelmiş harika bir güzelliği var.

 

Oldukça popüler olan Didim Altınkum’a tekrar geldik. Altınkum denize girilecek en güzel yerlerden biridir. Diğer koylardan bahsetmek gerekirse Manastır kKoyu da favori seçeneklerim arasında. D Marinin orada 3'üncü plaj var. Daha nezih bir yer isterseniz Akbük Koyu’nu tercih edebilirsiniz. Akbük’e gelmeden muazzam bir denize sahip Saplı Adaya gittik. Orada da denize girebilirsiniz.

 

Sırada İncekum Plajı ile devam ediyorum. Denizde özellikle kum sevenler için oldukça ideal bir yerdir. Çevrede yazlıklar ve cafeler var. Vakit geçirmek için oldukça hoş bir seçenek. Didim’e 30 Akbük e 10 km mesafede bulunur.

 

Didim turunda en uzak koy, Haydar Koy’u ile devam ediyoruz. Burada beach hizmeti veren bir yer yok. Sakin doğal güzelliğe sahip denizi oldukça temiz, piknik yapmak için ideal bir yer.

 

Koyların pek çoğu ücretsi ama hizmet almak isteyeceğiniz alternatif olarak D Marine Blue Point isminde bir beach club tavsiye edicem. Giriş ücreti var, şemsiye şezlong hizmeti alıyorsunuz. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde. Ortamı oldukça keyifli, denizle birlikte farklı atmosfere sahip bir yer arayışınız olursa burayı değerlendirebilirsiniz.

 

Didim deyince aklımıza pek çok yer geliyor. Gerek koyları, sahilleri, yeme içme ve eğlence mekanı olarak çok fazla seçenek mevcuttur. Ayrıca tarihi yerler görmek isteyenler için oldukça keyifli bir tatil seçeneği sunuyor. 

 

Didim Oteller

Sizler için keşfettiğimiz tüm oteller
Tümünü İncele

Medusa House Otel, Ege'nin muhteşem güzelliklerine ev sahipliği yapan Didim'de konuklarına keyifli bir konaklama deneyimi ...

Didim Nereler Gezilir

Görülecek yerler, amaçsızca dolaşılabilecek yollar ve özel deneyimler.
Tümünü İncele

Didim'in hatta ülkemizin simgelerinden Apollon Tapınağı. Miletos Antik Kenti'ne kutsal yol ile bağlı bir kehanet merkez...

Altınkum Plajı, Didim denince ilk akla gelen yerlerin başında Altınkum Plajı geliyor. Tam 1606 metre uzunluğu bulunan pla...

Menteşoğulları'ının son hükümdarı İlyas Bey tarafından 1404 yılında yaptırılan külliye; cami, medrese ve hamamdan oluşuyor...

Didim Neler Yenir

Sizler için keşfettiğimiz tüm mekanlar burada.
Tümünü İncele

Didimli kime 'burda ne yemeliyiz?' diye sorsam aldığım cevaplarda mutlaka vardı Draft Burger House. Ben de merakla yolunu ...

Didim Neler Yapılır

Görülecek yerler, amaçsızca dolaşılabilecek yollar ve özel deneyimler.
Tümünü İncele

Didim Plajlar-Deniz Girilecek Yerler

D-Marin Blue Point