Alanya

Alanya Bölgesini Keşfedin

Alanya denince aklına deniz, kum, güneş gelenler hem buraya toplansın. Evet Alanya’da deniz, kum, güneş sonuna kadar var ancak bu kadar değil. Alanya aynı zamanda tarihi güzellikleri ve doğası ile de kendine hayran bırakan bir bölge. Özellikle yabancı turistlerin daha çok rağbet ettiği bu yerleri şimdi birlikte gezelim.

 

İlk olarak Alanya’da en merak ettiğim yer olan Sapadere Kanyonu’na gittim. Alanya'da en merak ettiğim yerlerden Sapadere Kanyonu'na ben de nihayet gittim. 600 m uzunluk, 400 m yüksekliğe sahip kanyon Alanya'ya 51 km uzaklıkta. Yol bir yerden sonra virajlanıyor ve çok stabil değil dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Öncelikle şunu söylemeliyim ki kanyon bütünüyle bir turizm merkezi olmuş. Bakımlı, gerekli tesislerin olduğu, her şeyin ziyaretçiler için düşünüldüğü bir komplike görünümünde. Kanyona giriş ücretli. Paranızı ödedikten sonra tam bir doğa şöleni ile baş başa kalıyorsunuz. O kadar ki görmekle kalmayıp bazı alanlarda kanyona girip yüzmeye bile izin veriliyor tabii bunun için soğuğa fazlasıyla dayanıklı olmak gerekiyor. Alanya'nın meşhur sıcak havasından çok uzakta kanyon arasında gezerken soğuk suyun etkisiyle serinliyorsunuz. Yolu bir noktadan sonra sıkıcı olsa da tekrar tekrar gelmek isteyeceğim bir yer oldu Sapadere Kanyonu.

 

Sırada Yine Sapadere bölgesinde olan Cüceler Mağarası var. Gazipaşa'ya yaklaşık 37 km uzaklıktaki Cüceler Mağarası Alanya'daki diğer mağaralara göre biraz daha küçük. İçerisinde eğilerek geçmek zorunda olduğunuz küçük tüneller var ancak adı bu özelliğinden değil bir efsaneden geliyormuş. Mağaradaki sarkıtların yaklaşık 10-15 bin yıl önce oluştuğu düşünülüyor. Sapadere bölgesine geldiyseniz eğer bu mağarayı da ziyaret etmelisiniz.

 

Alanya merkezde, Alanya tarihi evlerinin en güzellerinden biri Hüseyin Atakoğlu Kent Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor. Kent belleğini ve kültürünü yansıtan eşya ve objelerin kategorilerine göre ayrılmış odalarda görebilirsiniz. Aynı zamanda bunu yaparken canlandırmalardan da faydalanmışlar. Bir müze sever olarak gördüğüm kent müzeleri içerisinde nitelik ve bakım açısından oldukça başarılı bulduğum bir yer oldu. Bu nedenle Alanya tatilinizde Hüseyin Atakoğlu Kent Müzesi'ni görmenizi tavsiye ederim.

 

Alanya merkezden 26 km uzaklaşınca Syedra Antik Kenti'ne ulaşıyorsunuz. Burada 16 civarı antik kentten geriye kalan yapı var. MÖ 7.yy'a kadar giden bir tarihi var. Oldukça geniş bir alana kurulu açık hava müzesinde özellikle Roma Hamamı'nı çok net şekilde görebiliyorsunuz. Benim için müzenin en güzel tarafı manzarası oldu. Sırf bu manzarayı görmek için yine de gidilir. Giriş müze kart ile ücretsiz.

 

 

Sadece Alanya değil ülkemizin pek çok tatil bölgesine gittiğimizde deniz ile otel arasında bir zaman geçirmeyelim. Görecek keşfedecek çok yer var.

Alanya Nereler Gezilir

Görülecek yerler, amaçsızca dolaşılabilecek yollar ve özel deneyimler.
Tümünü İncele

Alanya'nın en eski mahallelerinden olan Tophane yamaca kurulu. Güneşin tam karşısından doğan mahallede çok sayıda geleneks...

Liman yapımında gerekli olan taşları çıkarmak için yapılan çalışmalarda 1948 yılında tesadüf eseri bulunmuş Damlataş Mağar...

Gazipaşa'ya yaklaşık 37 km uzaklıktaki Cüceler Mağarası Alanya'daki diğer mağaralara göre biraz daha küçük. İçerisinde eği...

Alanya Neler Yenir

Sizler için keşfettiğimiz tüm mekanlar burada.
Tümünü İncele

Alanya yöresel lezzetlerini denemek isterseniz Toros Lokantası isabetli bir seçim olacaktır. Ağaçlar altındaki bahçesinde ...